Amerykański Departament Stanu zaakceptował możliwą sprzedaż do Chorwacji dwóch śmigłowców UH-60M Black Hawk wraz z dodatkowym wyposażeniem. Umowa o potencjalnej wartości 155 milionów dolarów obejmuje dostawę dwóch śmigłowców UH-60M, do dziewięciu silników General Electric T700-GE-701D, do dziewięciu systemów nawigacyjnych H-764GY, części zamiennych i usługi wsparcia technicznego. Ponadto dostarczone zostaną zestawy do bezpiecznej łączności i urządzenia swój-obcy AN/APX-123A.

Śmigłowce mają być wykorzystywane do wszelkich możliwych zadań, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania terroryzmu, ewakuacji medycznej, misji ratowniczych, patrolowania granic i transportu żołnierzy. Będą mogły być wykorzystywane również w utworzonym w Zadarze międzynarodowym centrum szkolenia dla załóg śmigłowców. Według amerykańskich urzędników odpowiedzialnych za opiniowanie sprzedaży uzbrojenia za granicę kupno UH-60M przez Chorwację przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Jeśli umowa zostanie sfinalizowania, będą to kolejne amerykańskie śmigłowce w chorwackich siłach zbrojnych. Niedawno Stany Zjednoczone podarowały bałkańskiej republice szesnaście wycofanych ze służby w US Army śmigłowców rozpoznawczych OH-58D Kiowa Warrior.

Zobacz też: Bilans rozminowywania Chorwacji

(key.aero, total-croatia-news.com)

Lockheed Martin