Po fiasku operacji zakupu używanych izraelskich F-16C/D Chorwacja musi na nowo poszukać nowych myśliwców dla swoich sił powietrznych. Minister obrony Damir Krstičević powiedział, że jedną z najbardziej prawdopodobnych opcji jest zakup F-16 od Amerykanów.

– Osobiście lubię F-16 – powiedział minister Krstičević. – Chciałbym żeby były nowe, a ze względu na nasze fundusze będzie ich mniej, ale jest to realistyczna opcja.

Minister dodał od razu, że będzie rozważał wszystkie opcje, ale podkreślił strategiczne znaczenie partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi. Dodał, że ma nadzieję, że Amerykanie przedstawią tak dobrą ofertę, że Chorwaci nie będą mogli jej odrzucić. Minister powiedział wprost, że jest zainteresowany F-16 Block 70/72, które byłyby kupowane w małych ilościach krok po kroku, pod warunkiem otrzymania dobrej ceny.

Krstičević jest już po rozmowach ze swoimi odpowiednikami ze Słowacji i Bułgarii, które również ostatnio wybrały F-16 Block 70/72, ale nie chciał spekulować to tym, ile może kosztować Chorwację zakup tych samolotów. Podkreślił jednak, że wybór nowego myśliwca będzie zależał od decyzji całego rządu, który rozważy wszystkie dostępne opcje i wybierze tą, na którą będzie mógł sobie pozwolić finansowo.

Zobacz też: Tajwańskie F-16V opóźnione z powodu korozji

(total-croatia-news.com)

Lockheed Martin