Według chorwackiego magazynu Defender Zagrzeb jest w trakcie zaawansowanych negocjacji z Norwegią w sprawie zakupu systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System). Transakcja taka byłoby ważnym krokiem w długofalowym planie modernizacji chorwackich sił zbrojnych. Chorwatom zależy na szybkim nabyciu zestawów, ale na razie nie ma szczegółowych informacji na temat ich liczby i potencjalnej ceny. Wiadomo jedynie, że Chorwaci chcą systemu przeciwlotniczego w specjalnej konfiguracji dla rodzimych sił zbrojnych.

Obecnie Zagrzeb nie dysponuje żadnym systemem obrony powietrznej. Na wyposażeniu wojsk lądowych znajdują się jedynie sowieckie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe 9K38 Igła i 9K32 Strieła-2M oraz wyprodukowane przez Chorwatów Strieły-10CROA1, które są unowocześnioną modyfikacją rosyjskich 9K35 Strieła-10. Te samobieżne systemy przeciwlotnicze mogą niszczyć nisko lecące cele w promieniu siedmiu kilometrów. Służą do ochrony jednostek wojsk lądowych i infrastruktury wojskowej. Ponadto Chorwacja używa jeszcze eksjugosłowiańskich samobieżnych dział przeciwlotniczych BOV-3 na podwoziu transportera opancerzonego BOV-M uzbrojonych w trzy armaty automatyczne M55A4B1 kalibru 20 milimetrów.

Ciekawostką jest, że w 1994 roku Chorwaci nabyli system przeciwlotniczy S-300 od Rosjan, zaś część elementów została pokazana na paradzie wojskowej w Zagrzebiu w 1995 roku. Do tej pory jednak system nie uzyskał gotowości operacyjnej i nie wszedł do służby, choć żołnierze zostali przeszkoleni do obsługi. Są dwie wersje wyjaśniające ten stan rzeczy. Pierwsza mówi o przekazaniu systemu do Stanów Zjednoczonych lub Izraela w latach 2002–2004. Druga zaś wyjaśnia, że elementy systemu S-300 nadal są w Chorwacji i zalegają w magazynach.

W ramach programu modernizacji sił zbrojnych Zagrzeb chce dysponować możliwością niszczenia nadlatujących celów w zasięgu dziesięciu kilometrów. Niebawem wyjaśni się również przyszłość Strieły-10CROA1 i samobieżnych dział przeciwlotniczych BOV-3, które uznawane są za przestarzałe i powinny zostać wycofane ze służby.

Zobacz też: Litwa zainteresowana zakupem NASAMS 2

(armyrecognition.com; na zdjęciu samobieżny system przeciwlotniczy Strieła-10CROA1, fot. Suradnik13, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)