Chorwacki dziennik Jutarnji list poinformował o zakończeniu testów pierwszego z ośmiu zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia UT30 Mk2 z armatą kalibru 30 milimetrów, produkowanych przez Elbit Systems. Próby na poligonie obejmowały oddanie strzałów z armaty automatycznej i karabinu maszynowego oraz odpalenie kilku przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR, które trafiły w cel. Podczas ćwiczeń prowadzono ogień zarówno z pozycji statycznej, jak i w ruchu.

Według lokalnych mediów testy zakończyły się pomyślnie, a chorwaccy żołnierze mają pozytywnie wypowiadać się na temat możliwości modułów. Po przeprowadzonych próbach Patria AMV wyposażona w wieżę pojedzie do zakładów przedsiębiorstwa Đuro Đaković w mieście Slavonski Brod we wschodniej Chorwacji. Tam pojazd otrzyma pozostałe wyposażenie. Ocenia się, że w lutym będzie gotowy do dostarczenia chorwackim wojskom lądowym. Pomyślna integracja modułu i testy mają otworzyć drogę do montażu kolejnych siedmiu sztuk.

W pojazdy AMV wyposażone są trzy bataliony Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej i tam też trafiać będą egzemplarze wyposażone w zsmu UT30 Mk2. Z czasem możliwe jest zwiększenie zamówienia do trzydziestu dwóch wież.

Celem modernizacji jest zwiększenie siły ognia wozów i umożliwienie im zwalczania celów mocno opancerzonych na dystansie do czterech kilometrów, aby spełnić wymagania NATO. Do tej pory chorwackie AMV były uzbrojone w karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra i z tego powodu nazywano je „pancernymi autobusami”.

Za szkolenia z obsługi modułów odpowiadają obecnie specjaliści z Izraela. Gdy przekażą wiedzę odpowiedniej liczbie chorwackich żołnierzy, szkolenia będzie można prowadzić w lokalnych warunkach.

Zsmu UT30 Mk2 uzbrojono w armatę ATK M44 ABM kalibru 30 milimetrów z zamontowanym współosiowo karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. Armata jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach, co zapewnia prowadzenie ognia zarówno w pozycji statycznej, jak i podczas przemieszczania się pojazdu. Ponadto na wieży zabudowano wyrzutnię granatów dymnych Wegmann kalibru 76 milimetrów, panoramiczne urządzenie obserwacji i stabilizowany celownik, oba pracujące w trybie dziennym i nocnym.

System wieżowy ma budowę modułową pozwalającą na dołączenie innych typów uzbrojenia, w tym wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Według producenta UT30 Mk2 łatwo adaptuje się do różnych typów transporterów opancerzonych i może być także zamieniony w wersję obsługiwaną przez żołnierza.

Zobacz też: Wieże Samson Mk II dla litewskich Boxerów

(jutarnji.hr)

US Army / SPC Lorenzo Ware