ChRL prowadzi zaawansowane prace nad technologią rakietową, która znacznie zwiększy potencjał ofensywny tego państwa. Jeżeli potwierdzone zostaną dane techniczne nowej generacji rakiet balistycznych, możemy być świadkami nowego wyścigu zbrojeń, tym razem pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Według wpływowego Jane’s Defence Weekly Chiny pomyślnie przeprowadziły testy międzykontynentalnej rakiety balistycznej Dongfeng-41 (DF-41), będącej w stanie osiągnąć dowolny punkt na terytorium USA. Pekin zaprzeczył, ale przyznał jednocześnie, że jest w trakcie opracowywania nowej generacji ICBM, zdolnej niszczyć cele na całym świecie.

W czwartek Waszyngton zasygnalizował gotowość do rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w regionie Azji i Pacyfiku. Należy przyjąć za pewnik, że takie kroki spowodują zdecydowaną odpowiedź Chin, dążących do dalszego rozszerzenia swoich wpływów w regionie.

Aleksander Larin, który jest ekspertem moskiewskiego Instytutu Dalekiego Wschodu, twierdzi że „czymś naturalnym jest wzmacnianie przez Chiny zdolności obronnych w strefie życiowych interesów w Azji Wschodniej”. Pekin stara się wyprzeć USA z tych obszarów, a przynajmniej osłabić wpływ tego państwa w regionie. Ponadto rosyjscy eksperci do spraw obronności dziwią się zaskoczeniu, jakie wywołał prawdopodobny test rakiety. Wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, wiedziało o prowadzonych badaniach dużo wcześniej.

Amerykańskie media, informując o testach, odniosły się do amerykańskich źródeł wywiadowczych, które oszacowały zasięg DF-41 na 15 tysięcy kilometrów. Rakieta będzie wyposażona w dziesięć głowic nuklearnych.

Chiny zaczęły rozwijać program Dongfeng (Wschodni Wiatr) w 1980 roku, w efekcie uzyskano kilka modyfikacji tych pocisków. Obecnie Chiny mają arsenał liczący około siedemdziesięciu międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM) i czterysta dziesięć głowic. Dysponują pociskami, które są w stanie osiągnąć tylko niektóre obszary amerykańskiego wybrzeża Pacyfiku, jak również Indie i część terytorium Rosji.

(defencetalk.com)