Chińska Republika Ludowa chce posiadać pociski hipersoniczne, które w razie potrzeby mogłyby dolecieć na przykład do zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych w ciągu niecałych czternastu minut. Pomóc ma w tym specjalny tunel aerodynamiczny, którego budowa ukończona ma zostać do 2020 roku i w którym osiągane będą prędkości przepływu rzędu 12 kilometrów na sekundę.

Na chwilę obecną osiąganie największych prędkości hipersonicznych umożliwia tunel LENX-X w Buffalo w stanie Nowy Jork. Możliwe jest tam odtwarzanie warunków ruchu pojazdów z prędkością do dziesięciu kilometrów na sekundę, czyli z trzydziestokrotną prędkością dźwięku. Nowa chińska instalacja ma być najnowocześniejsza na świecie i pozwalać na symulację prędkości lotu do Ma = 36.

Urządzenie będzie imitować na ziemi warunki panujące podczas bardzo szybkich lotów bez kosztownych i ryzykownych prób w locie, mieszcząc statki powietrzne o rozpiętości skrzydeł do trzech metrów. Źródło gigawatów mocy stanowić będą kontrolowane eksplozje mieszanki tlenu, wodoru i azotu. Temperatura powłok zewnętrznych „poruszających się” w tunelu pojazdów może sięgać 7727 stopni Celsjusza.

W latach 2010–2011 Stany Zjednoczone testowały pocisk hipersoniczny HTV-2, który lecąc nad Pacyfikiem, osiągnął dwudziestokrotną prędkość dźwięku. Drugi lot zakończył się jednak, ponoć planowym, całkowitym zniszczeniem pojazdu. Chińczycy przeprowadzili zaś w latach 2014–2016 serię testów samolotu hipersonicznego WU-14 (znanego też jako DF-ZF) z prędkościami od Ma = 5 do Ma = 10.

Jak twierdzi Wu Dafang, profesor lotnictwa na pekińskim Uniwersytecie Beihang, Chiny i USA rozpoczęły hipersoniczny wyścig zbrojeń. Prace nad bronią tego typu prowadzą również Rosja, Indie i Australia. Budowę nowego chińskiego tunelu aerodynamicznego ma prowadzić ten sam zespół, który wcześniej opracował intensywnie używany od 2012 roku podobny obiekt o nazwie JF-12.

Zobacz też: 3M22 Cyrkon osiągnął prędkość Mach 8

(scmp.com)

果壳军事, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International