Zgodnie z zawartymi w Pekinie porozumieniami Chiny rozpoczną budowę bazy wojskowej dla afgańskich sił zbrojnych w Badachszanie, tuż przy granicy z Tadżykistanem. Projekt ma stanowić ważny element zacieśniania współpracy wojskowej między Pekinem a Kabulem i Duszanbe.

Według przedstawicieli Państwa Środka większe zaangażowanie w Azji Środkowej związane jest z obawą przed ujgurskimi bojownikami powracającymi z Afganistanu i Syrii.

Badachszan dzieli z Chinami 76-kilometrowy odcinek graniczny uważany przez Pekin za strategicznie ważny korytarz gwarantujący dostęp do Azji Środkowej. Z powodu trudnego terenu patrole graniczne muszą korzystać ze ścieżek przebiegających przez znajdujące się w Tadżykistanie pasma Pamiru. Słaba infrastruktura i niestabilna sytuacja w Afganistanie powodują, że zabezpieczenie krótkiej granicy stanowi poważne wyzwanie dla chińskich sił bezpieczeństwa.

Zgodnie z umową Chiny zapewnią pełne wyposażenie bazy. Zapłacą między innymi za mundury i wyposażenie dla afgańskich żołnierzy mających w niej służyć. Według obu stron porozumienie ma być świadectwem pogłębiającej się współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Zobacz też: Wzmocnienie rosyjskiej bazy w Tadżykistanie

(eurasianet.org)

UK/MOD 2010 copyright