Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się ze swoim odpowiednikiem w Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Podczas rozmów podjęto temat relacji dwustronnych oraz innych ważnych kwestii, które są przedmiotem wspólnego zainteresowania.

− Chiny jako szczery przyjaciel i strategiczny partner państw Azji Centralnej, wspierają je w poszukiwaniu ścieżki rozwoju adekwatnie do ich warunków, tak aby przynosił korzyści i budował grunt pod długofalowe interesy. Chiny chronią ich suwerenność, niezależność i integralność terytorialną, a także ich prawa w sprawach regionalnych i międzynarodowych. Chiny wspierają te kraje na zasadach umów dwustronnych i wielostronnych, tak aby wspólne wysiłki zapewniły pokój i stabilność w regionie – powiedział Wang.

Na rok 2016 przypada dwudziesta piąta rocznica uzyskania niepodległości przez pięć krajów Azji Środkowej. W tym czasie państwa dokonały wiele osiągnięć, jednak w obliczu rosnących wyzwań związanych z bezpieczeństwem w regionie, podstawową kwestią jest promowanie reform i utrzymanie stabilności. Chiny zamierzają wspierać te kraje poprzez głębszą współpracę z Szanghajską Organizacją Współpracy (SCO).

(xinhuanet.com, fot. Alex J. Butler na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic via flickr)