W chińskiej stoczni Hudong Zhonghua w Szanghaju 22 sierpnia odbyło się wodowanie pierwszej fregaty typu 054A/P przeznaczonej dla pakistańskiej marynarki wojennej. Jest to pierwszy okręt z serii zaplanowanej na cztery jednostki.

Pierwszy kontrakt na dostawę dwóch okrętów tego typu podpisano w 2017 roku. Umowa na dwie kolejne jednostki została zawarta w czerwcu 2018 roku. Wszystkie zamówione fregaty są już w budowie. W marcu tego roku położono stępkę pod drugą, a dwa ostatnie okręty od listopada zeszłego roku są na etapie cięcia blach. Cała czwórka ma być przekazana Pakistanowi do 2021 roku.

Wielozadaniowe fregaty typu 054A są uważane za kręgosłup Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, która ma na stanie trzydzieści okrętów tego typu. Mają 134 metry długości, 16 metrów szerokości i wyporność 4000 ton. Załoga składa się ze 165 oficerów i marynarzy. Uzbrojenie obejmuje działo uniwersalne kalibru 76 milimetrów, osiem wyrzutni pocisków woda–woda C803, trzydzieści dwie pionowe wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych HQ-16, dwie potrójne wyrzutnie torped i dwa systemy obrony bezpośredniej.

– Okręty typu 054, wyposażone w najnowocześniejsze uzbrojenie przeciw celom nawodnym, podwodnym i powietrznym, jak również sensory i system kierowania walką, będą najbardziej zaawansowanymi okrętami pakistańskiej marynarki i przyczynią się do utrzymania pokoju, stabilności i równowagi sił na obszarze Oceanu Indyjskiego – głosi oświadczenie pakistańskiej marynarki wojennej.

Pakistańska marynarka wojenna posiada już chińskie fregaty. Są to cztery jednostki typu F22P, czyli eksportowa wersja typu 053H3, dostarczone w latach 2009–2013 i znane lokalnie jako typ Zulfiquar. Gdy nowe fregaty zostaną przekazane Pakistanowi, będą najnowocześniejszymi okrętami jego marynarki wojennej. Flota wojenna tego państwa przechodzi aktualnie intensywną modernizację obejmującą zakup kilku nowych typów okrętów. W Turcji kupiono korwety typu Ada, a w Holandii – okręty patrolowe. Modernizacji podlega także flota podwodna.

Zobacz też: Malezja szuka następców S-61

(pakistantoday.com.pk, navalnews.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Diana Quinlan