Chińska telewizja Weihutang, filia China Central Television zajmująca się sprawami wojskowymi, wyemitowała pogram, w którym zachwalała system kierowania ogniem czołgu lekkiego typu 15, bardziej znanego pod eksportowym oznaczeniem VT-5. Stwierdzono, że system ten zapewni bardzo wysoką celność prowadzonego ognia. Wnioski takie wyciągnięto z prób stabilności armaty.

Wyzwanie polegało na tym, że w wylocie lufy armatniej czołgu typu 15 umieszczono pocisk kalibru 30 milimetrów, który waży 400 gramów i ma 160 milimetrów długości. W tym czasie pojazd przyspieszał do prędkości 40 kilometrów na godzinę, jednocześnie wykonując manewry i przemieszczając się przez nierówne tereny.

W czasie testów pocisk nie wypadł z lufy, co ma według tamtejszych mediów i ekspertów wojskowych oznaczać, że działo czołgu było bardzo stabilne i z łatwością kierowano je na cel, pomimo że czołg się poruszał z różną prędkością.

Pekin na każdym kroku chwali się potencjałem rodzimych czołgów. W sierpniu 2019 roku chińskie media poinformowały, że czołg lekki typu 15 wyposażono w system obrony aktywnej. Najprawdopodobniej jest to jedyny taki system lokalnej produkcji. Zestaw nosi oznaczenie GL5 i został ujawniony latem 2017 roku.

Chińczycy używali czołgów typu 96B podczas biathlonu czołgowego – rywalizacji między załogami czołgów na rosyjskim poligonie Ałabino – sprawdzając działanie wielu podzespołów, a także wykorzystując tę szansę do wytyczania dalszych kierunków modernizacji. Ponadto Pekin dysponuje nowszymi maszynami typu 99 i właśnie typu 15. Ten ostatni jest znacznie lżejszy niż typy 96 i 99, dzięki czemu może lepiej poradzić sobie w trudnych terenach, które mogą być niedostępne dla cięższych czołgów, w tym na płaskowyżach, w lasach i obszarach podmokłych.

W raporcie stacji Weihutang pokazano również czołg typu 15 w kamuflażu, który może posłużyć do działań tych pojazdów pancernych w górzystych obszarach południowych Chin. Do tej pory, w tym podczas chińskiej parady wojskowej w 2019 roku, czołgi typu 15 pokazywane były w kamuflażu pustynnym.

Czołg lekki typu 15 (ZTQ-15) zaprezentowano po raz pierwszy szerszej publiczności podczas salonu lotniczego w Zhuhai w 2016 roku. Do służby został przyjęty pod koniec 2018 roku, a w barwach Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zaprezentowany został w październiku 2019 roku podczas defilady. W styczniu lokalna telewizja poinformowała, że czołgi tego typu trafiły do służby w chińskim Tybetańskim Regionie Autonomicznym. W najnowszej chińskiej białej księdze jest wymieniony jako jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji. Na podwoziu tego czołgu koncern NORINCO opracował ciężki bojowy wóz piechoty VN-17.

Zobacz też: Program MGCS (w końcu) rusza

(globaltimes.cn, armyrecognition.com)

NORINCO