Jak podaje strona internetowa China Military Online, 16 września Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo–Wyzwoleńczej rozpoczęła rekrutację kandydatów na lotników morskich, którzy rozpoczną proces kształcenia w 2019 roku. Tym razem najbardziej poszukiwani są przyszli piloci myśliwców pokładowych J-15, a docelowo być może także najnowocześniejszych J-31 (na zdjęciu).

– Niektórzy z kadetów zwerbowanych w tym roku otrzymają najlepsze i najbardziej systematyczne szkolenie, jako piloci maszyn bazujących na lotniskowcach – twierdzi anonimowo jeden z urzędników komórki chińskiej marynarki wojennej odpowiedzialnej za rekrutację.

Poszukiwani są absolwenci szkół średnich w wieku od szesnastu do dziewiętnastu lat. Za patriotyczną postawę wojsko oferuje młodzieży darmowe kształcenie w jednej z uczelni technicznych i stypendium. Po czterech latach studiów młodzi ludzie otrzymają dyplom inżyniera i stopień porucznika. Zakończenie szkolenia podstawowego na odrzutowcach da im tytuł magistra nauk wojskowych i awans.

Według chińskich urzędników wojskowych ścieżka rozwoju pilota lotnictwa pokładowego jest jedną z najatrakcyjniejszych w siłach zbrojnych, pozwalając na służbę zarazem w lotnictwie i w marynarce. Lotnicy tacy mają największe szanse na rejsy oceaniczne, wizyty w zamorskich portach i udział w międzynarodowych ćwiczeniach, a tym samym – poszerzanie horyzontów i zdobywanie doświadczenia dzięki kontaktom z najlepszymi pilotami na świecie.

Zobacz też: Chińczycy testują starty z użyciem katapult

(chinamil.com.cn)

AVIC