W reportażu chińskiej telewizji publicznej z manewrów wojskowych pokazano budynek łudząco podobny do tajwańskiego Biura Prezydenta w Tajpej. Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza już prawie dwa miesiące prowadzi zakrojone na dużą skalę ćwiczenia.

Manewry o kryptonimie Stride-2015 ruszyły 1 czerwca na poligonie Zhurihe w Mongolii Wewnętrznej. Jest to największy tego typu obiekt w Azji i jednocześnie najnowocześniejszy w Chinach. Rozmiary Zhurihe umożliwiają przeprowadzanie ćwiczeń zgrupowaniom o wielkości nawet grupy armijnej. Uczestniczące w Stride-2015 jednostki zostały podzielone na rywalizujące ze sobą grupy „czerwonych” i „niebieskich”.

Informację o ćwiczeniach ataku na obiekt bardzo podobny do tajwańskiego Biura Prezydenta w Tajpej przekazał syndykat medialny Guancha z Szanghaju, powołując się na reportaż  CCTV 7 wyemitowany na początku lipca. Według służby prasowej chińskiej armii, przeprowadzone na początku lipca ćwiczenia Stride-2015 Zhurihe C obejmowały walki w terenie zurbanizowanym z udziałem lotnictwa, dronów, oddziałów specjalnych i jednostek rozpoznawczych. Konkurencję wygrała drużyna Stride-2015czerwonych”, która dzięki zastosowaniu nowatorskiej taktyki zabezpieczyła wskazany cel.

(wantchinatimes.com, fot. Kamakura na licencji  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons)