Rzecznik prasowy chińskiego ministerstwa obrony Wu Qian poinformował 27 grudnia, że czołg lekki typu 15 (bardziej znany pod eksportowym oznaczeniem VT-5) wszedł do służby w chińskich wojskach lądowych. Według chińskich źródeł wojskowych został przekazany pierwszym jednostkom. Rzecznik prasowy nie podał szczegółowych informacji odnoszących się do liczby przekazanych egzemplarzy, poprzestając na ujawnieniu faktu pierwszych dostaw.

Dzięki swojej wadzie czołg typu 15 ma odznaczać się większą mobilnością na polu walki niż inne chińskie czołgi. Będzie używany do działania w trudnych warunkach terenowych, zwłaszcza wysokogórskich, takich jak Wyżyna Tybetańska. Chińskie wojska lądowe będą mogły używać tych pojazdów na terenach niedostępnych dla czołgów podstawowych, w tym typu 99 i VT-4 (na zdjęciu tytułowym).

Czołg lekki VT-5 będzie realizował misje rozpoznania i wspierał piechotę w natarciu na linie przeciwnika. Pierwsze testy poligonowe, w tym strzelanie ostrą amunicją, przeszedł w sierpniu 2017 roku. W ubiegłym miesiącu pokazany został podczas wystawy w Pekinie z okazji czterdziestej rocznicy rozpoczęcia okresu reform i otwarcia w 1978 roku.

Czołg VT-5 to prawdopodobnie eksportowa wersja czołgu podstawowego ZTQ-99. Pojazd zaprezentowano pierwszy raz podczas salonu lotniczego w Zhuhai w listopadzie 2016 roku. Uzbrojeniem głównym jest gwintowana armata kalibru 105 milimetrów, o donośności 3000 metrów. Na wieży zamontowano także zdalnie sterowany moduł z ciężkim karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.

Zobacz też: Modernizacja czołgów typu 96A dzięki biathlonowi czołgowemu

(armyrecognition.com, scmp.com)

Saipan 11, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International