Należąca do korporacji CASIC Akademia Technologii Elektromechanicznych Haiying opublikowała artykuł, z którego wynika, że na uczelni prowadzone są prace nad nowym pociskiem manewrującym. Cechą charakterystyczną nowego pocisku ma być ograniczona wykrywalność.

Sam tekst dotyczy prac nad nowym materiałem kompozytowym pochłaniającym wiązkę radarową prowadzonych przez zespół Gong Yuan Xuna. Główne problemy napotkane w trakcie badań dotyczyły trudności w pogodzeniu masy, grubości powłoki i jak najlepszej zdolności do absorpcji fal radarowych. Trudności miały zostać przezwyciężone dzięki współpracy z również podporządkowanym CASIC Instytutem 306.

To, że prace dotyczą nowego pocisku manewrującego, sugeruje przede wszystkim sam CASIC. Korporacja specjalizuje się w produkcji tego typu uzbrojenia. Jej sztandarowe produkty to obecnie lądowy pocisk CJ-10/DF-10, jego lotnicza wersja KD-20 oraz morski YJ-83 (na zdjęciu). Ponadto już w grudniu 2015 pojawiły się doniesienia badaniach nad ograniczeniem wykrywalności prowadzone na potrzeby „pewnego projektu”. Wreszcie w artykule wymieniany jest Hao Hao, który od 2013 pracuje nad materiałami na powłoki pochłaniające wiązkę radarową, przeznaczonymi dla taktycznych pocisków rakietowych (zobacz też: Chiny wprowadzają nowy pocisk balistyczny).

Być może „niewidzialny” pocisk manewrujący powstanie na bazie YJ-18. Jest to najnowsza rodzina pocisków manewrujących opracowanych przez CASIC, która zaczęła wchodzić do służby w roku 2015. W jej skład wchodzą wersje przeznaczone dla okrętów nawodnych, podwodnych oraz artylerii nadbrzeżnej. Wszystkie wersje mogą atakować cele lądowe i nawodne.

Zobacz też: Nowe „niewidzialne” powłoki dla chińskich myśliwców?

(eastpendulum.com)

Tyg728, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International