Partyjny oficjel potwierdził publicznie budowę przez Chiny pierwszego rodzimego lotniskowca. Okręt ma powstawać w stoczni w Dalian.

Na 12 kongresie ludowym prowincji Liaoning, w której znajduje się Dalian, i która użyczyła nazwy pierwszemu chińskiemu lotniskowcowi, sekretarz lokalnej KPCh, Wang Min, poinformował zebranych delegatów o budowie kolejnego okrętu tej klasy. Jednostka ma być ukończona w ciągu sześciu lat. Wang stwierdził ponadto, że do roku 2020 chińska marynarka wojenna ma dysponować już czterema lotniskowcami.

Nieco więcej informacji udzielił przepytywany przez hongkoński dziennik Ta Kung Pao komodor Li Jie. Budowany okręt ma być wzorowany na Liaoningu i wypierać standardowo około 53 tysięcy ton. Li zdementował, chociaż nie wprost, pogłoski o budowie kolejnego lotniskowca w stoczni Changxing pod Szanghajem. Jego zdaniem najprawdopodobniej Dalian stanie się jedyną chińską stocznią wyspecjalizowaną w budowie takich okrętów. Ma za tym przemawiać doświadczenie zdobyte w trakcie prowadzonego tam remontu i przebudowy Warjaga/Liaoninga.

(wantchinatimes.com)