Oficjalny organ prasowy Komunistycznej Partii Chin Dziennik Ludowy zarzucił Australii „okrążanie” Chin. Powodem takiego oskarżenia jest udział australijskiej marynarki wojennej w międzynarodowych ćwiczeniach „Endavour 2017”.

Główny zarzut dotyczy odwiedzin przez australijskie okręty ze śmigłowcowcem desantowym HMAS Adelaide niemal wszystkich państw basenów Mórz Południowo- i Wschodniochińskiego. Na obu tych akwenach Chiny są uwikłane w spory terytorialne. Autorzy tekstu zarzucają Canberze pełnienie funkcji „forpoczty Stanów Zjednoczonych”, zaznaczając jednocześnie, że Australia jest do odgrywania tej niewdzięcznej roli zmuszana przez Waszyngton.

Jak łatwo się domyślić, artykuł wywołał w Australii falę wesołości. Większość komentatorów zastanawia się, w jaki sposób 1200 australijskich żołnierzy uczestniczących w „Endavour 2017” może zagrażać Chinom. Bardziej poważne analizy przypominają, że kolejne już amerykańsko-australijsko-chińskie ćwiczenia odbyły się w rejonie położonego w Queensland Cairns pod koniec ubiegłego miesiąca.

Zobacz też: Włoski AV-8B na USS Bataan, MV-22B na HMAS Adelaide

(theaustralian.com.au)

Bahnfrend, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International