W czwartek po południu chiński portal militarny cjdby.net zamieścił serię zdjęć z dziewiczego lotu bojowego drona o ograniczonej wykrywalności. Konstrukcja znana jako Ostry Miecz wykazuje duże podobieństwo do amerykańskiego X-47 i europejskiego nEUROna.

Ostry Miecz miał po raz pierwszy wzbić się w powietrze w czwartek około godziny 13. Dziewiczy lot trwał według cjdby.net mniej więcej 20 minut i odbył się w ośrodku badań lotniczych w południowo-zachodnich Chinach. Amatorskie zdjęcia niemal natychmiast zostały opublikowane przez najważniejsze chińskie media.

Pogłoski o pracach nad bojowym dronem (UCAV), wzorowanym na zachodnich konstrukcjach, po raz pierwszy pojawiły się na początku maja bieżącego roku. Towarzyszyły im znajdujące się na chińskich stronach internetowych zdjęcia, które były robione z dużej odległości i na których niewiele widać. Ostry Miecz zaprojektowało biuro konstrukcyjne zakładów lotniczych z Shenyang, jednak prototyp miał powstać w zakładach lotniczych Hongdu. Pytany przez dziennikarzy przedstawiciel korporacji AVIC, w której skład wchodzą oba zakłady, odmówił komentarza na temat bezpilotowa.

Zdaniem redaktora naczelnego magazynu Aerospace Knowledge, Wang Yanana, Ostry Miecz może być używany do zadań rozpoznawczych i ataków na cele naziemne, a także reprezentuje spory potencjał do wykorzystania na lotniskowcach. Wyraźnie widać w tym przypadku inspiracje próbami, które w lipcu przeszedł na pokładzie lotniskowca USS George H. Bush Northrop Grumman X-47B. Opublikowane zdjęcia wskazują na to, że prototypowy Ostry Miecz w trakcie pierwszego lotu mógł być napędzany rosyjskim silnikiem turbowentylatorowym Klimow RD-93. Ta jednostka napędowa jest znana z myśliwców JF-17 i uważa się ją za zbyt dużą i ciężką dla dronów. Zdaniem Wanga jest to rozwiązanie tymczasowe – do momentu opracowania odpowiednich silników.

(ecns.cn)