Chiny wprowadziły w środę embargo na sprzedaż do Korei Północnej technologii i materiałów o potencjalnym zastosowaniu militarnym. Decyzja Pekinu jest wymierzona w północnokoreański program jądrowy.

Opracowana przez ministerstwo handlu lista zakazanych technologii i materiałów podwójnego zastosowania jest długa i obejmuje między innymi stopy metali, lasery, sprzęt spawalniczy oraz materiały, które można wykorzystać do produkcji broni chemicznej. Tym samym Pekin dołączyły do ogłoszonego marcu embarga ONZ. W ramach tych samych sankcji w kwietniu wstrzymano import północnokoreańskiej rudy żelaza i węgla, stanowiących lwią część północnokoreańskiego eksportu do Państwa Środka.

Chiny to główny partner handlowy i dostawca pomocy dla reżimu Kimów. Pekin jest jednak coraz bardziej zirytowany awanturniczą polityką Pjongjangu. Mimo przyjęcia w poprzednich dniach wysokich rangą północnokoreańskich oficjeli chińska polityka wobec sąsiada staje się coraz twardsza. Obostrzenia w dwustronnym handlu dotyczą także sprzedaży paliwa lotniczego, aczkolwiek samolotom cywilnym pozostawiono możliwość uzupełniania paliwa na chińskich lotniskach.

Zobacz również: Chińskie wojska na granicy z Koreą Północną?

(nzherald.co.nz; fot. Clay Gilliland na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic via Wikimedia Commons)