Siły Rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej opublikowały film, na którym widać nieznany wcześniej typ pocisku manewrującego odpalanego z mobilnej wyrzutni lądowej. Materiał został szybko usunięty z sieci.

Film prezentujący wyposażenie sił rakietowych zamieszczono na portalu społecznościowym Weibo z okazji przypadającej 1 października 70. rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Materiał równie szybko jak zniknął, pojawił się znowu, ale dwusekundowy fragment z tajemniczym pociskiem został wycięty. Jednak nawet w chińskim Internecie nic nie ginie i miłośnicy militariów prowadzą ożywioną dyskusję.

Do tej pory wysnuto kilka wniosków. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z naddźwiękowym pociskiem manewrującym pośredniego zasięgu. Sugerowany zasięg to ponad tysiąc kilometrów. Jeden z obserwatorów zauważył na obudowie pocisku niezidentyfikowane urządzenia. Być może są to przyrządy zakłócające, mające umożliwić przełamanie wrogiej obrony przeciwlotniczej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ubiegłym roku pojawiły się informacje o pracach nad nowym chińskim pociskiem manewrującym. Nie podano wówczas informacji o zasięgu i prędkości, była natomiast mowa o pracach nad ograniczeniem wykrywalności pocisku.

Zobacz też: Chińska kontenerowa wyrzutnia pocisków manewrujących

(scmp.com)

PLA Rocket Force