Sytuacja na sporym obszarze Himalajów pozostaje napięta. Chiny i Indie wzajemnie oskarżają się o naruszanie granicy i prowokowanie incydentów granicznych. Obie strony deklarują też wolę rozwiązania sporu na drodze dyplomatycznej, jednak niemal równocześnie wysyłają dodatkowe siły do górskich baz. Według obserwatorów wśród nowego sprzętu znalazły się między innymi samochody i artyleria.

Nie ma żadnych konkretnych informacji o typach sprzętu. Można jednak się domyślać, że po stronie indyjskiej w Himalaje trafiły nowe haubice holowane Dhanush. Wiosną ubiegłego roku indyjskie wojska lądowe odebrały pierwsze działa tego typu, a pół roku później pierwszy raz wykorzystano je bojowo.

Władze w Nowym Delhi oskarżają Chiny o rozpoczęcie wyścigu zbrojeń w Himalajach i twierdzą, że jedynie reagują na posunięcia Pekinu, który wysłał kolejne oddziały w sporne regiony Ladakhu. Jednocześnie Indusi ogłosili gotowość powrotu do status quo, jeśli Chińczycy wycofają siły z okolic jeziora Banggong Co i doliny Galwanu. Około 2,5 tysiąca chińskich żołnierzy wkroczyło do regionu na przełomie kwietnia i maja i założyło nielegalną bazę po indyjskiej stronie granicy.

Pekin wysłał również dodatkowe siły do wsi Demchok i Daulat Beg Oldi – historycznej krainy łączącej Ladakh z basenem Tarymu. W okolicy dochodziło wcześniej do sprzeczek i bijatyk między chińskimi i indyjskimi żołnierzami. Minister obrony Indii Rajnath Singh potwierdził, że trwają rozmowy z przedstawicielami Chin w sprawie rozwiązania dyplomatycznego konfliktu w Himalajach.

Jednym z punktów spornych jest polityka dotycząca inwestycji infrastrukturalnych. Zarówno Chiny, jak i Indie rozbudowują kluczowe drogi i mosty w Himalajach. Starcia na pięści i kamienie między żołnierzami do tej pory nie przerodziły się w poważny konflikt. Wraz z pojawieniem się artylerii zwiększa się jednak ryzyko, że kolejna bójka stanie się zaczątkiem czegoś znacznie poważniejszego.

Zobacz też: Ussuri 1969. Radziecko-chiński konflikt graniczny

(ndtv.com)

Nitai Mondal, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International