Chiny zapewnią pomoc wojskową syryjskim siłom rządowym. Odpowiedni układ podpisano w niedzielę, w ramach trwającej do środy wizyty kontradmirała Guan Youfeia. Wsparcie ma obejmować dostawy sprzętu i szkolenie armii rządowej, a także organizację pomocy humanitarnej przez chińskie siły.

Kontradmirał Guan kieruje Biurem do spraw Międzynarodowej Współpracy Wojskowej Centralnej Komisji Wojskowej, co czyni go jednym z najważniejszych chińskich oficerów. W trakcie wizyty w Damaszku Guan spotkał się z syryjskim ministrem obrony generałem broni Fahdem Dżassemem al-Freidżim i rosyjskim generałem Siergiejem Czwarkowem.

Pekin coraz bardziej angażuje się na Bliskim Wschodzie, daleko jednak jeszcze do interwencji militarnej w stylu amerykańskim lub rosyjskim. Mimo pojawiających się od jesieni ubiegłego roku spekulacji bezpośrednie zaangażowanie się Chin na Bliskim Wschodzie jest ciągle mało prawdopodobne. Oprócz udzielenia silniejszego wsparcia Assadowi misji Guana może mieć również na celu dokładniejsze zapoznanie się z sytuacją w Syrii.

Chińska broń różnymi kanałami dociera do wszystkich stron syryjskiej wojny domowej. Po stronie rządowej widziano już chińskich doradców wojskowych, jednak ich aktywność ograniczała się szkolenia w obsłudze pozyskanego od Chin sprzętu. Obecnie współpraca ma powiększyć swój zakres.

Zobacz również: Chińska piechota morska ćwiczy na pustyni

(scmp.com, townhall.com; fot. USAF photo/ Tech. Sgt. Chris Vadnais)

USAF/ Tech. Sgt. Chris Vadnais