Biorący udział w szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Astanie prezydent Xi Jinping zapowiedział większe zaangażowanie Chin w walkę ze światowym terroryzmem. W wygłoszonym 9 czerwca przemówieniu podkreślił zaangażowanie Pekinu w zwalczanie „trzech złych sił” – terroryzmu, ekstremizmu i separatyzmu.

Minister spraw zagranicznych Wang Yi dodał, że nie może być mowy o rozwoju bez zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności. Głosy przedstawicieli Chin spotkały się z dobrym przyjęciem i uznaniem ze strony partnerów. Szczyt zakończył się podpisaniem Konwencji w sprawie Walki z Ekstremizmem oraz deklaracją wspólnej walki z terroryzmem.

Chiński rząd aktywnie angażuje się w wiele misji pokojowych wysyłając oddziały między innymi do Sudanu Południowego, Liberii czy Libanu. Żołnierze pełnią w tych krajach służbę pod egidą ONZ. Dodatkowo podczas szczytu w Genewie prezydent Xi zapowiedział przekazanie około dwudziestu dziewięciu milionów USD na wsparcie humanitarne dla ludności dotkniętej wojną domową w Syrii.

Zobacz też: Chiny budują własną koalicję antyterrorystyczną

(usa.chinadaily.com.cn)

Collin J, na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic