Po pięcioletniej przerwie wznowiono chińsko-indyjskie manewry Hand in Hand. Tegoroczne ćwiczenia odbędą się w listopadzie.

Manewry Hand in Hand 2013 odbędą się na terytorium graniczącego z Indiami Regionu Wojskowego Chengdu od 4 do 14 listopada. Udział w nich weźmie od 100 do 150 żołnierzy z każdej strony. Indie będą reprezentowane przez pododdziały elitarnego pułku Sikh Light Infantry. Głównym przedmiotem ćwiczeń będą działania antyterrorystyczne i zwalczanie partyzantki. Termin i cele manewrów ustalono w lipcu podczas wizyty indyjskiego ministra obrony A.K. Antony’ego w Chinach, jednak chiński resort obrony potwierdził te informacje dopiero w miniony poniedziałek.

Poprzednie edycje Hand in Hand odbyły się w roku 2007 w prowincji Yunnan (także część RW Chengdu) i roku 2008 w stanie Karnataka w południowo-zachodnich Indiach. Przerwa w ćwiczeniach była spowodowana napiętymi relacjami między państwami. Odprężenie przyszło rok temu, czego wyrazem była wizyta szefa chińskiego MON, Liang Guanglie, w Nowym Delhi. Podpisano wtedy porozumienie o wznowieniu wspólnych manewrów. W kwietniu i maju bieżącego roku na granicy w Kaszmirze doszło jednak do kolejnych incydentów, które zagroziły wzajemnym stosunkom. Mimo to udało się doprowadzić do Hand in Hand 2013, a obie strony wyrażają zainteresowanie wspólnymi manewrami morskimi i powietrznymi.

(ecns.cn)