Napięta sytuacja międzynarodowa skłania do baczniejszego przyglądania się siłom i zapleczu potencjalnych rywali. Tym sposobem większą uwagę zyskały drążone w skałach chińskie schrony dla okrętów podwodnych.

Tego typu obiekty nie są w Chinach nowością. Najstarszą z nich jest położona około 20 kilometrów na wschód od Qingdao baza atomowych okrętów podwodnych Jianggezhuang, chociaż nie wiadomo, kiedy powstała. Pierwsze komercyjne zdjęcia satelitarne obiektu pochodzą z roku 2003. Do tej pory udało się zidentyfikować trzy tunele, odgrywające rolę schronów. W głębi lądu prawdopodobnie znajduje się wykuty w skale podziemny magazyn środków bojowych dla okrętów podwodnych.

Analogiczny obiekt ukończono około roku 2008 w Yulin na wyspie Hajnan. Jest to druga po Jianggezhuang główna baza chińskich strategicznych okrętów podwodnych. Nieduży schron zidentyfikowano także w bazie okrętów podwodnych na wyspie Xiachuan w pobliżu Guangzhou. Wykuty w skale tunel ma również stocznia remontowa marynarki wojennej w pobliżu bazy okrętów podwodnych w Xiangshan w regionie Szanghaju.

W pobliżu Xiangshan zidentyfikowano jeszcze dwa tego typu schrony. Jeden w Shipuzhen, gdzie znajduje się baza kutrów rakietowych, a drugi – w Daishan, chociaż jego związek z marynarką wojenną nie jest oczywisty.

Tunele-schrony mają zapewnić jak najlepszy poziom ochrony, przede wszystkim okrętom podwodnym. Lokalizacja obiektów wskazuje, że przynajmniej w części z nich można przeprowadzać prace remontowe. Wyloty części chińskich tuneli skierowane są w głąb lądu, co dodatkowo zabezpiecza przed atakiem od strony morza.

Po zakończeniu zimnej wojny wydawało się, że czas schronów dla okrętów podwodnych minął, ostatnio jednak obiekty takie wracają do łask. W ubiegłym roku Rosja zapowiedziała budowę schronów w Wiluczinsku na Kamczatce i Siewieromorsku. Nieznany jest natomiast status schronu wydrążonego w górze Bałakława na Krymie.

Reaktywację wykutej w skale bazy okrętów podwodnych Muskö pod Sztokholmem zapowiedziała ostatnio Szwecja. Podobne obiekty znajdują się w Norwegii, a być może także w Iranie, Korei Północnej i na Tajwanie.

Zobacz też: Szwajcarska tajna baza a nowe myśliwce

(fas.org, forbes.com)

US Navy