23 listopada do portu w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki weszła grupa okrętów rosyjskiej marynarki wojennej. W jej skład wchodzą krążownik Marszał Ustinow projektu 1164 Atłant (oznaczenie NATO: Slava), zbiornikowiec Wiaźma i holownik SB-406. Okręty biorą udział w trójstronnych manewrach marynarek wojennych Chin, Rosji i RPA.

Ćwiczenia rozpoczęły się dzisiaj i potrwają do 30 listopada. Zostały zorganizowane po raz pierwszy w historii.

RPA delegowała do nich fregatę SAS Amatola (F145) typu Valor i okręt hydrograficzny SAS Protea, a Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej – fregatę Weifang typu 054A. Podczas pięciodniowych manewrów działania wielonarodowej grupy będą obejmować przeciwdziałanie zagrożeniom na morzu, w tym symulację akcji antypirackich i działań ratowniczych.

Grupa zadaniowa rosyjskiej marynarki wojennej z Marszałem Ustinowem na czele pokonała ponad 25 tysięcy mil w trakcie pięciomiesięcznego rejsu z bazy macierzystej w Siewieromorsku. W jego trakcie odwiedziła między innymi porty w Algierii, Egipcie, Gwinei Równikowej i na Wyspach Zielonego Przylądka.

W październiku do RPA przyleciały rosyjskie strategiczne nosiciele pocisków manewrujących Tu-160. Była to pierwsza w historii wizyta samolotów tego typu na kontynencie afrykańskim.

Zobacz też: Dowódca AFRICOM-u ostrzega przed wpływami Chin i Rosji w Afryce

(defenceweb.co.za, tass.com)

LPHOT Seeley / MOD / Open Government Licence version 1.0