Na opublikowanych zdjęciach z ćwiczeń angolskich sił zbrojnych można zauważyć pojazdy wojskowe pochodzące Chińskiej Republiki Ludowej. Są to wozy wsparcia ogniowego WMA301 i kołowe transportery opancerzone w układzie 6 × 6 WZ551. Jeden z oficerów stwierdził, że pojazdy odebrano w ubiegłym roku, nie zdradził jednak ich liczby.

Ćwiczenia żołnierzy 50. Zmechanizowanej Brygady Piechoty 5. Dywizji Wojsk Lądowych Angoli odbywały się 29 stycznia w Soba Matias w południowo-wschodniej prowincji Cuando Cubango. Szef sztabu generalnego generał Geraldo Sachipengo Nunda oświadczył, że trwały one dwanaście godzin i wzięło w nich udział około 3,5 tysiąca żołnierzy angolskich sił zbrojnych, w tym wojska specjalne, piechota morska, a także śmigłowce tamtejszych wojsk lotniczych oraz specjaliści z zakresu rozpoznania skażeń nuklearnych, biologicznych i chemicznych.

W czasie ćwiczeń można było zobaczyć również czołgi T-55 i T-72, a także bojowe wozy piechoty BMP-2, transportery opancerzone MT-LB (zobacz: Nowa wersja MT-LB dla brygad arktycznych), wyrzutnie pocisków rakietowych BM-21 oraz śmigłowce Mi-171Sz, które Angola odebrała w dwóch transzach, odpowiednio w 2015 i 2016 roku.

Angola jest kolejnym po Czadzie, Dżibuti, Kamerunie i Senegalu afrykańskim użytkownikiem WMA301. Koncern Norinco oferuje mniej zamożnym państwom Azji i Afryki całą rodzinę tych pojazdów w różnych wariantach. Chińczycy odebrali również zamówienia od Omanu i Wenezueli, a także uruchomili licencyjną produkcję w Indonezji i Sudanie.

(janes.com)

Chiński internet