Ostatnie dni obfitują w informacje o chińskim klonie systemu przeciwlotniczego Buk – HQ-16. W tym samym czasie, kiedy podstawowa wersja osiągnęła gotowość operacyjną w Pakistanie, potwierdzono wprowadzenie na wyposażenie Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej bardziej zaawansowanej wersji HQ-16B.

Na podstawie materiału filmowego wyemitowanego przez telewizję CCTV-7 udało się zidentyfikować nowy sprzęt w jednostkach obrony przeciwlotniczej 31. Grupy Armijnej z Nankińskiego Regionu Wojskowego. W stosunku do poprzedniej wersji w HQ-16B wydłużono zasięg z 30 do 50, lub nawet 70 kilometrów. Przypuszczalnie zastosowano również możliwość samonaprowadzania radarowego w trybie pasywnym i aktywnym.

Prace nad HQ-16 ruszyły w roku 1999, najprawdopodobniej jako rezultat zbombardowania przez samoloty NATO chińskiej ambasady w Belgradzie. Co szczególnie interesujące, system opracowywano pierwotnie z myślą o okrętach, bazowa wersja HQ-16 stanowi podstawę obrony przeciwlotniczej fregat typu 054A. Przeznaczona dla wojsk lądowych wersja HQ-16A weszła do służby w 2009 roku. Trwają prace nad udoskonaloną wersją morską, oznaczoną HQ-16C.

Zdaniem analityków HQ-16B mogą być w służbie już od połowy 2014. W grudniu tego roku opublikowano zdjęcie z udanego testu systemu przeprowadzonego w górach Kunlun na wysokości niemal czterech i pół tysiąca metrów nad poziomem morza.

(eastpendulum.com)

Yuriy Lapitskiy, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic