Dwudziestoletni obywatel Chin, przebywający latem ubiegłego roku na wymianie studenckiej w Stanach Zjednoczonych, 4 lutego w amerykańskim sądzie usłyszał wyrok jednego roku więzienia za wykonywanie zdjęć instalacji wojskowych w Key West na Florydzie.

Do zdarzenia doszło we wrześniu. Zhao Qianli, studiujący muzykologię, zakończył wtedy swój program zajęć i wybrał się na wycieczkę w okolice Miami. Tam, jak twierdzi, zboczył ze szlaku i nieświadomie pojawił się tuż przy bazie lotniczej marynarki wojennej, ze smartfonem i aparatem fotograficznym. Został zatrzymany przez policję i przekazany FBI pod zarzutem szpiegostwa na rzecz kraju swojego pochodzenia.

Prokurator federalny Michael Sherwin powiedział, że oskarżony w ubraniu brodził w wodzie, aby ominąć ogrodzenie od południowej strony bazy. Czynił to pomimo umieszczonych tam tablic i znaków wyraźnie ostrzegających, że jest to teren wojskowy, na którym nie należy przebywać.

Śledczy nie znaleźli na nośnikach pamięci jego urządzeń zdjęć okolicznych atrakcji najczęściej odwiedzanych przez turystów, takich jak dom Ernesta Hemingwaya czy nabrzeże Mallory Square. Świadkowie widzieli natomiast, że oskarżony fotografował urządzenia łączności bazy i interesował się budynkami wojskowymi. Dodatkowo postawiono mu zarzut składania fałszywych zeznań w trakcie przesłuchania.

Odwrotny do zamierzonego wpływ na złagodzenie kary wywołało porównanie tej sprawy przez obronę do historii Otto Warmbiera, 22-letniego studenta z Ohio. Warmbier, za to, że w trakcie wycieczki do Korei Północnej próbował ukraść plakat propagandowy tamtejszych władz, przez siedemnaście miesięcy był więźniem obozu pracy, gdzie wpadł w stan śpiączki, a następnie zmarł wkrótce po powrocie do USA.

W opisywanej aferze szpiegowskiej zwracać może uwagę argumentacja obrończyni oskarżonego, która sugerowała, że skoro Zhao Qianli zachowywał się jak szpieg, to znaczy, że szpiegiem nie był. Profesjonalny, dobrze wyszkolony szpieg zachowywałby bowiem większą skrytość działań.

Zobacz też: Stalowy Wielki Mur ma przetrwać atak bronią hipersoniczną

(miamiherald.com; na fot. plaża Smathers Beach w Key West)

Juliancolton, domena publiczna