Podczas zorganizowanej 3 grudnia konferencji prasowej dowódca indyjskiej marynarki wojennej admirał Karambir Singh poinformował, że w listopadzie wykryto obecność chińskiej jednostki na wodach indyjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Do incydentu doszło w pobliżu Port Blair, stolicy kraju związkowego Andamany i Nikobary. W sąsiedztwie znajduje się także baza indyjskiej marynarki wojennej INS Jarawa (na zdjęciu). Strona indyjska podejrzewa, że statek wykonywał misję szpiegowską nieopodal tego strategicznie ważnego obiektu.

Zauważona chińska jednostka to statek badawczy Shi Yan 1. Oficjalnie jest to statek cywilny, wykorzystywany do badań naukowych. Hindusi podejrzewają jednak, iż zbiera on dane użyteczne z punktu widzenia wojska czy wywiadu. Chodzi między innymi o mapy dna morskiego i dane o ruchach okrętów. Jednostkę wykrył samolot patrolowy Do 228, nadzorujący wody wokół archipelagu. Pomimo wezwań strony indyjskiej Chińczycy nie opuścili wód wyłącznej strefy ekonomicznej; wycofali się dopiero po interwencji okrętu marynarki wojennej Indii.

Jak podkreślają indyjskie media, Chińczycy nie wystąpili do Nowego Delhi o zgodę na prowadzenie badań na tym obszarze. Jest to konieczne z uwagi na przepisy zawarte w ratyfikowanej przez oba państwa Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza (UNCLOS). Wyłączna strefa ekonomiczna to obszar 200 mil morskich od tak zwanej linii podstawowej, granicy wód terytorialnych państwa.

Jak podkreślił admirał Singh, każdego dnia na wodach Oceanu Indyjskiego działa nawet osiem chińskich jednostek. W ostatnich latach chińska marynarka wojenna zwiększyła obecność na Oceanie Indyjskim. W mediach pojawiały się informację o planach budowy baz i portów, tak zwanego „Sznura Pereł”. W 2017 roku Chiny wydzierżawiły na okres dziewięćdziesiąt dziewięć lat port Hambantota na Sri Lance. Inwestycja wywołała falę protestów, zaś analitycy od początku podkreślają, że mimo oficjalnie cywilnego charakteru może to być zalążek bazy wojskowej.

Zobacz też: Nieproszony gość z Chin na „Wostok 2018”

(indiatoday.in, scmp.com, thediplomat.com)

Biswarup Ganguly, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported