Chińska Centralna Komisja Wojskowa autoryzowała plan rozmieszczenia wojsk na spornych wyspach na Morzu Południowochińskim. Taką informację podało w piątek dowództwo prowincji Guangzhou.

Siedzibą garnizonu ma być nowo utworzone miasto Sansha. Lokalne dowództwo ma być szczebla dywizyjnego i podlegać regionalnemu poddowództwu wyspy Hajnan oraz cywilnym władzom lokalnym. Do jego zadań mają należeć poza obroną miasta, także prowadzenie operacji wojskowych i mobilizacji na obszarze miasta.

Sansha jest najmniejszym i najmłodszym (utworzone 21 czerwca 2012) miastem na obszarze Chin, ma nieco ponad 400 mieszkańców, za to obszar w jego granicach administracyjnych wynosi ponad 2 miliony kilometrów kwadratowych. Co najważniejsze miastu podlegają sporne z Filipinami, Wietnamem, Tajwanem, Malezją i Brunei Wyspy Spratly i Paracelskie. Właściwe miasto/ centrum administracyjne jest położone na wyspie Yongxing na Wyspach Paracelskich. Decyzja o utworzeniu dowództwa wojskowego z Sansha jest dla sąsiadów jasnym sygnałem, że Chiny zamierzają do inkorporacji spornych wysp.

(ecns.cn)