Wiele wskazuje na to, że prace nad chińskim pokładowym samolotem wczesnego ostrzegania nabierają rozpędu. Nowe doniesienia pojawiły się niedługo po informacji o rzekomym rozpoczęciu cięcia blach na lotniskowiec typu 002, który będzie już wyposażony w katapulty startowe.

Pierwsze doniesienia na temat chińskiego odpowiednika Hawkeye’a pojawiły się na początku roku (zobacz też: Chińskie lotniskowce w 2017: ćwiczenia i samolot AEW&C?). Najnowsze zdjęcia potwierdzają istnienie samolotu podobnego do E-2 i rosyjskiego Jaka-44 oraz jego intensywne testy w 701. Instytucie. Jeszcze w styczniu 2017 wyciekły dokumenty według, których korporacja lotnicza AVIC powierzyła przynajmniej część prac nad maszyną zespołowi badawczemu uczestniczącemu także w projektowaniu ciężkiego samolotu transportowego Y-20 oraz bombowca nowej generacji.

Położony nad jeziorem Huangjia 701. Instytutu odgrywa bardzo znaczącą rolę w rozwoju chińskiej floty. Zbudowano tam naturalnych rozmiarów makietę pokładu lotniskowca. Na zrobionych wiosną zdjęciach satelitarnych widać, że obiekt został gruntownie przebudowany, zniknęła skocznia startowa, natomiast nadbudówka została zmniejszona o jedną trzecią w stosunku do Shandonga. Na „pokładzie” wyraźnie widać dwa samoloty: jeden myśliwiec J-15 i maszynę podobną do E-2.

eastpendulum.com

Pojawiły się także informacje o rozpoczęciu przez trzy zespoły badawcze – ECCC 14, ECCC 38 i AVIC 607 – prac nad radarem AESA dla pokładowego samolotu wczesnego ostrzegania. Wiadomo również, że podlegający AVIC Jonhon Optronic Technology (Fabryka 158) pracuje nad układami chłodzenia dla takiej maszyny.

Wreszcie w pekińskim muzeum wojska pojawiła się makieta lotniskowca nuklearnego wyposażonego w katapulty startowe. Na pokładzie modelu rozmieszczono pokładową wersję myśliwca J-20, chiński odpowiednik E-2/Jaka-44 oraz drony do złudzenia przypominające amerykańskie X-47B.

Zobacz też: Jak-44. Sowiecki pomysł na pokładowy samolot AEW&C

(eastpendulum.com, navyrecognition.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class J. Alexander Delgado