Według doniesień wiarygodnych mediów w Chinach trwają prace nad silnikiem, który może posłużyć do napędu samolotu o charakterystykach podobnych do SR-71 Blackbird. Według części źródeł Chińczycy zdecydowali się odkurzyć radzieckie projekty.

W artykule z 25 sierpnia China Aviation News chwalił AVIC Qingan Group za wkład w rozwój silników lotniczych. Jeden z opracowanych w Xi’an silników ma łączyć w sobie cechy silnika turbowentylatorowego oraz strumieniowego. Jednostka napędowa jest powstaje dla niezidentyfikowanego jeszcze bezpilotowca. Opis budowy i funkcjonowania silnika bardzo przypominają Pratt & Whitney J58 używany do napędu SR-71, co stało się pożywką dla spekulacji o chińskich pracach nad analogicznym samolotem.

Z kolei portal New Outlook powołując się na źródło w chińskim lotnictwie twierdzi, że prace nad eksperymentalnym samolotem o osiągach lepszych niż Blackbird trwają już od kilku lat. Projekt ma bazować na Projekcie 301 Mikojana, rozwijanym w latach 1975-89. Seryjne samoloty miałyby być produkowane w dwóch wersjach: rozpoznania strategicznego oraz myśliwca przechwytującego.

Spekulacje nad chińskim projektem zostały zaostrzone przez informację Jane’s Defense Weekly z 24 sierpnia. Według magazynu Lockheed Martin rozpoczął już prace nad nowym samolotem rozpoznawczym, mającym zastąpić U-2 oraz RQ-4 Global Hawk. Produkowana w wersji załogowej i bezpilotwej maszyna ma według część doniesień bazować na rzekomym eksperymentalnym samolocie Aurora z lat 80.

(wantchinatimes.com, fot. USAF/ Judson Brohmer)