Miesiąc temu pojawiły się doniesienia o prowadzeniu w Chinach prac nad samolotem o charakterystykach zbliżonych do SR-71 Blackbirda. Ostatnie wiadomości zarówno są interesujące, jak i potęgują chaos informacyjny.

W piątek koncern lotniczy AVIC poinformował na swojej stronie internetowej o „zakończeniu wstępnego etapu prób w locie super szybkiego, wysokościowego samolotu o unikalnym stylu lotu.” Wpis szybko usunięto, jednak informację o nim podchwyciły gazeta Ta Kung Pao, mająca siedzibę w Hongkongu, i agencja prasowa Guancha Syndicate z Szanghaju. Według obu AVIC udało się oblatać demonstrator technologii załogowego samolotu zdolnego osiągnąć prędkość rządu 5 Mach.

Nieco bardziej sceptyczna jest Phoenix TV z Hongkongu. Zdaniem jej dziennikarzy komunikat był tak sformułowany, że wspomniani w tekście piloci mogli być zarówno oblatywaczami, jak i operatorami drona. Guancha dodaje, że z pewnością nie chodzi o kolejny test suborbitalnego pojazdu WU-14/ DF-ZF.

Jeżeli faktycznie doszło do oblatania prototypowego odpowiednika Blackbirda oznaczałoby to olbrzymi sukces chińskiego przemysłu lotniczego. Jednak droga do seryjnej produkcji pozostaje cały czas bardzo długa. Zastanawiający jest fakt publikacji tej wiadomości w przededniu wizyty prezydenta Xi Jinpinga w USA. Może tutaj chodzić o kontrolowany przeciek, mający zaniepokoić Amerykanów, albo o celową dezinformację.

(wantchinatimes.com, fot. TSgt. Michael Haggerty, USAF)