Działający w Wielkiej Brytanii chiński biznesmen Kin Bong Lam złożył wartą 5 milionów funtów ofertę zakupu wycofanego z eksploatacji brytyjskiego lotniskowca HMS Invincible. Planuje stworzyć na jego pokładzie pływające centrum kulturalno-wypoczynkowe, a były okręt miałby stać zakotwiczony w położonym niedaleko Hong Kongu Zhuhai lub w Liverpoolu.

Mający za sobą udział w wojnie o Falklandy okręt skreślono ze stanu Royal Navy w 2005 roku. Następnie po usunięciu silników i niemal całego innego wyposażenia został wystawiony na sprzedaż, ale spodziewano się, że nabywcą będzie któraś z firm zajmujących się złomowaniem statków. W tym tygodniu minął termin na zgłaszanie ofert zakupu zakotwiczonego w Portsmouth lotniskowca.

Kin Bong Lam, który ma nadzieję nabyć jednostkę, chciałby odholować ją do Chin i otworzyć na jej pokładzie szkołę międzynarodową, ale jeżeli nie uzyska pozwolenia na „wywiezienie” okrętu do Chin, chciałby zakotwiczyć go w Liverpoolu, w którym, jak mówi, są bardzo sile chińskie wpływy. W takim wypadku na pokładzie utworzono by chińskie centrum kulturalne, w którym uczono by języka chińskiego i przybliżano Brytyjczykom chińską kulturę i gospodarkę. Sam przedsiębiorca prowadzi rozlegle – od restauracji po stocznie jachtowe – interesy w Wielkiej Brytanii i Chinach.

Brytyjskie ministerstwo obrony odmówiło komentarzy na temat ilości, wysokości i pochodzenia ofert na nabycie HMS Invincible. Najlepsza zdaniem urzędników oferta będzie ogłoszona w późniejszym terminie, w zależności od spełnienia odpowiednich wymogów prawnych.

(morleyobserver.co.uk)