Agencja prasowa Xinhua, a za nią inne chińskie media poinformowała o przetestowaniu odpowiednika bomby GBU-43/B MOAB (Massive Ordnance Air Blast, ale także żartobliwie: Mother of All Bombs, czyli Matka Wszystkich Bomb). Za prace nad bombą odpowiada NORINCO.

Koncern opublikował również nagranie z testów bomby. Chińska wersja MOAB – takim terminem posługują się także lokalne media – znalazła się w materiale prezentującym również inne produkty NORINCO.

Nowa bomba jest z pewnością najpotężniejszym konwencjonalnym środkiem w arsenale Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Już teraz chińscy analitycy przyznają jednak, iż nie jest to broń tak potężna jak GBU-43/B. Wynika to zapewne z faktu, że do prób użyto bombowca H-6K, który nie ma tak dużego udźwigu jak na przykład B-52.

Na podstawie upublicznionych materiałów długość chińskiej wersji MOAB szacowana jest na pięć do sześciu metrów. Dla porównania: długość GBU-43/B wynosi dziewięć metrów. Niemniej „chiński MOAB” pozostaje potężna bronią o dużej sile rażenia.

Zobacz też: Większe bomby pod skrzydłami B-52

(globaltimes.cn, xinhuanet.com)

Fl295, domena publiczna