Chińskie siły powietrzne ogłosiły osiągnięcie gotowości bojowej przez zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Prace nad systemem mogły zostać przyspieszone ze względu na coraz bliższą możliwość rozmieszczenia w Korei Południowej amerykańskiego systemu THAAD.

Rzecznik chińskiego lotnictwa Shen Jinke poinformował, że nie jest to koniec prac nad tarczą, a docelowo planuje się utworzenie zintegrowanego systemu obrony przeciwrakietowej i kosmicznej. Już na obecnym etapie system ma służyć do prowadzenia nie tylko działań obronnych, ale także ofensywnych. Taka deklaracja już budzi duże zaniepokojenie w całej Azji Wschodniej.

W aktualnym kształcie chińska tarcza koncentruje się na zwalczaniu pocisków manewrujących oraz balistycznych, tych ostatnich w środkowej i końcowej fazie lotu. W ramach systemu zintegrowano wyrzutnie antyrakiet HQ-12 (KS-1, na zdjęciu), pocisków średniego i dalekiego zasięgu HQ-9 oraz bliskiego zasięgu HQ-6.

Zobacz też: Chińska tarcza antyrakietowa

(scmp.com; fot. IceUnshattered na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International via Wikimedia Commons)