Z materiałów zamieszczonych w ostatnich dniach w chińskich mediach wynika, że marynarka wojenna rozpoczęła próby lasera bojowego. Testy są jednak na razie prowadzone na lądzie.

W materiale wyemitowanym przez chińską telewizję publiczną widać laser bojowy umieszczony na podwoziu mobilnym. Efektor systemu ustawiono na dwóch innych urządzeniach, przypuszczalnie blokach śledzenia i namierzania celu. Widoczna jest również przyczepa, która przypuszczalnie jest dodatkowym generatorem energii. O przynależności lasera wnioskuje się na podstawie zdjęć żołnierzy w mundurach marynarki wojennej.

Nie ujawniono informacji na temat mocy lasera. Część komentarzy sugeruje, że mobilna wersja lądowa może być przeznaczona dla jednostek obrony wybrzeża. Jeżeli doniesienia o zasięgu rzędu pięciu kilometrów są prawdziwe, laser może stanowić uzupełnienie lub alternatywę dla systemu przeciwlotniczego bliskiego zasięgu HHQ-10.

W ciągu ostatnich lat Chiny zaprezentowały kilka typów laserów bojowych. Najbardziej znane systemy znane są pod anglojęzycznymi nazwami Low Altitude Guardian I i Low Altitude Guardian II. Informacje na ich temat są jednak skąpe. Wiadomo, że laser nieznanego typu strącił w roku 2017 drona odległego o trzysta metrów. Innym medialnym sukcesem było opracowanie laserowego karabinka.

Rezultaty prac nad bojowymi laserami nie wydają się więc imponujące. Do tego chińska marynarka wojenna pozostaje w tyle za US Navy, która planuje już niedługo wprowadzić lasery na uzbrojenie niszczycieli. Innym wybijającym się państwem są Niemcy, które przeprowadziły próby na pokładzie okrętu w roku 2016.

Zobacz też: Testy chińskiego działa elektromagnetycznego?

(janes.com)

MBDA