Do portu w Kolombo dotarła ekschińska fregata Tongling typu 053H2G, formalnie przekazana marynarce wojennej Sri Lanki na początku czerwca tego roku. Mimo to jednostka nie otrzymała jeszcze nazwy, a jedynie nowy numer burtowy P625.

Chiny zapowiedziały podarowanie Sri Lance fregaty w lipcu 2018 roku. Było to początkiem spekulacji, o jaki konkretnie typ okrętu chodzi. Mówiono nawet o jednej z nowych fregat typu 054A lub ich wariancie eksportowym. Ostatecznie prawdziwa okazała się opinia głosząca, że chodzi o którąś z wycofywanych ze służby fregat typoszeregu 053.

Wybór padł na najmłodszy w tej rodzinie typ 053H2G. Wszystkie cztery jednostki tego typu wycofano ze służby w roku 2015, a trzy z nich po przebudowie przekazano chińskiej straży wybrzeża. Pozostała najmłodsza, Tongling, która również została w dużym stopniu rozbrojona. Na zdjęciach udostępnionych przez lankijską marynarkę wojenną okręt ma jedynie uzbrojenie artyleryjskie w postaci podwójnej armaty kalibru 100 milimetrów i czterech zdwojonych działek przeciwlotniczych kalibru 37 milimetrów.

Nie wiadomo jaką modernizację, i czy w ogóle jakąś, przejdzie P625. Zadania fregaty mają obejmować przede wszystkim dozór i patrolowanie wód okalających wyspę i wsparcie akcji ratunkowych, a do takich zadań nie potrzeba zaawansowanego uzbrojenia. Warto wspomnieć, że fregata nie została jeszcze oficjalnie przyjęta do służby. Ma to nastąpić w bliskiej przyszłości.

Zobacz też: Zamieszki na Sri Lance: obawy o kolonialne plany Chin

(janes.com, navalnews.com)

Sri Lanka Navy