Zakończenie dostaw myśliwców Su-35 do Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wywołało wzmożone zainteresowanie tym myśliwcem. Jednostka przezbrojona w nowe samoloty przeżyła najazd chińskich dziennikarzy.

Położoną nad Morzem Południowochińskim bazę Suixi, gdzie stacjonuje przezbrojony w Su-35 6. pułk ze składu 2. Dywizji Myśliwców, odwiedziły między innymi ekipy CCTV-4, CCTV-13 i lokalnej stacji Dragon Television z Szanghaju. Francuski ekspert Henri Kenhmann w swoim raporcie otwarcie pomija motywy przyświecające chińskiemu przywództwu, by tak licznie wpuścić dziennikarzy na teren bazy wojskowej, i koncentruje się na opinii przepytywanych pilotów o nowym sprzęcie.

Te są zaś bardzo pozytywne. Su-35 jest naturalnie porównywany z Su-27. Lotnicy chwalą ogólnie lepsze charakterystyki manewrowe i bojowe oraz bardziej zaawansowane uzbrojenie. Na pierwszym miejscu wymieniana jest jednak lepsza aranżacja kokpitu i bardziej przyjazny interfejs człowiek-maszyna.

Dowódca jednostki, Wang Xiao Dong, pierwszy chiński pilot, który wylatał ponad sto godzin na Su-35, szczególnie chwali manewrowość zwiększoną dzięki układowi sterowania wektorem ciągu. Zaznacza przy tym, że myśliwiec wymusił w jednostce zmianę procesu szkolenia i taktyki. Podczas serii ćwiczeń przeprowadzonych jesienią tego roku wypracowano nowe założenia walki powietrznej i atakowania celów nawodnych.

W tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu. Wang krytykuje brak odpowiedniej liczby latających cystern, będący stałą bolączką chińskiego lotnictwa. Su-35 zachował rosyjską sondę do tankowania w powietrzu, co ogranicza możliwość współpracy wyłącznie do Iłów-78, a tych w Chinach jest tylko trzy. Ten sam problem dotyczy też starszych myśliwców Su-30MKK.

Kenhmann zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. Nie wiadomo, jakie łącze danych otrzymały chińskie Su-35. Oryginalne S-108 umożliwia wymianę informacji miedzy maksymalnie szesnastoma samolotami, ale nie wiadomo czy jest kompatybilne z chińskimi systemami dowodzenia.

Zobacz też: Rosjanie przeciwni porównywaniu J-11D do Su-35

(eastpendulum.com)

Dmitry Terekhov, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic