Chiński koncern NORINCO zmodernizował czołgi podstawowe typu 96A między innymi pod kątem uczestnictwa w tegorocznym czołgowym biathlonie, wyciągając wnioski z ubiegłorocznej porażki z załogą rosyjską. International Army Games 2016 odbędą się na podmoskiewskim poligonie Ałabino w dniach 30 lipca – 16 sierpnia 2016 roku. Tradycyjnie najsilniejszym rywalem mają być rosyjskie załogi operujące czołgami T-72B3.

Rywalizacja zapowiada się bardzo ciekawie. Chęć uczestnictwa w zawodach wyrazili Niemcy, na pewno przybędą reprezentacje Brazylii i Korei Północnej. Chińczycy, podobnie jak w roku poprzednim, będą uczestniczyć w zmaganiach własnym czołgiem, a nie dostarczonym przez Rosjan T-72B3.

7 lipca do Rosji wyruszyło pięć czołgów typu 96B, najnowszej modernizacji typu 96A. Powierzchownie pojazd pancerny nie różni się od wcześniejszego wariantu, zaś specyfikacja jest niejawna. Chińczycy wskazują jednak, że unowocześniony czołg otrzymał nowy dieslowski silnik o mocy 1200 koni mechanicznych (niektóre źródła piszą nawet o 1300). Ponadto zamontowany został nowoczesny system sygnalizacji pożarowej i układ wydechowy, podobny do tego stosowanego w czołgach podstawowych typu VT-4, czyli wersji eksportowej wozów MBT-3000.

Rosyjscy analitycy uważają, że może to stanowić zagrożenia dla hegemonii lokalnych załóg używających T-72B3 (lub T-72B3M). Należy przypomnieć, że w poprzedniej edycji Chińczycy imponowali celnością strzałów, a ogólną rywalizację przegrali jedynie z powodu słabszych osiągów w jeździe indywidualnej na czas. Nowy silnik, wzmocnione zawieszenie i zastosowanie lżejszych kół jezdnych mają dać wygraną w tegorocznej rywalizacji.

Chińczycy nie zmienili uzbrojenia, które stanowi armata ZPT-98 (nielicencjonowana kopia rosyjskiej 2A46M) kalibru 125 milimetrów, sprzężony z nią karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra i przeciwlotniczy karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra. Jednak Chińczycy poważnie myślą o zastosowaniu zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia.

Czołg podstawowy typu 96A po raz pierwszy pokazano szerszej publiczności podczas parady wojskowej w Pekinie w 2009 roku. Według chińskich mediów zmodernizowane wozy już rozpoczęły służbę w jednostkach pancernych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)