Działające w Himalajach chińskie oddziały muszą mierzyć się z najgroźniejszym dotąd przeciwnikiem – pogodą. Zgodnie z przewidywaniami indyjskich analityków Pekin nie był przygotowany do działań w górach w warunkach ostrej zimy. Zajmowanie stałych baz na wysokości ponad 3500 metrów nad poziomem morza okazało się zbyt dużym wyzwaniem logistycznym. Niska jakość mundurów i kwaterunku sprawiają, że wśród żołnierzy szerzą się choroby, a wielu musiało być ewakuowanych ze wschodniego Ladakhu.

Agresywne działania podejmowane przez Chińczyków w okolicach jeziora Banggong Co spotkały się z symetryczną odpowiedzią ze strony Indii. Obie strony zajęły pozycje, ale, poza nielicznymi starciami na pięści i kamienie, ograniczyły się do wzajemnej obserwacji. Utrata impetu zmusiła Pekin do wybudowania stałych baz mających się stać ośrodkami operacyjnymi dla sił działających w Himalajach. Na niewiele zdało się doświadczenie wyniesione z Tybetu, ponieważ Ladakh jest krainą jeszcze bardziej niegościnną i nieprzyjazną niż płaskowyż tybetański.

Zimne wiatry i temperatura poniżej –20 stopni Celsjusza sprawiają, że wybudowane w pośpiechu baraki nie zapewniają dostatecznej ochrony. Chiński rządowy tabloid Global Times w październiku 2020 roku pokazywał nowe mundury zimowe, które otrzymali chińscy żołnierze. Według indyjskich analityków nowe wyposażenie nadaje się do prowadzenia działań jedynie na wysokości poniżej 2700 metrów nad poziomem morza, co sprawia, że w Himalajach jest bezużyteczne.

Indie, które również posiadają bazy w regionie, są lepiej przygotowane na nadchodzącą zimę. Mając wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju działaniach, Nowe Delhi zabezpieczyło swoje siły poprzez budowę dodatkowych kontenerowych baraków i garaży które można szybko łączyć w większe struktury.

Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej izolacji, ponieważ pod koniec roku temperatury w Ladakhu wahają się od –40 do –30 stopni Celsjusza.

Chińscy producenci otrzymali nakaz wyprodukowania nowych mundurów dostosowanych do wyzwań stawianych przez warunki himalajskich zim. W okolicach chińskich baz zauważono wzmożony ruch mający świadczyć o niemal codziennej ewakuacji żołnierzy cierpiących z powodu niskich temperatur i problemów zdrowotnych związanych z koniecznością długotrwałego przebywania na tak dużej wysokości.

Zobacz też: Palau jako ważny przyczółek w strategii USA przeciw Chinom

(thetaiwantimes.com, globaltimes.cn)

Demetrio J. Espinosa, US Marine Corps