Zespół akrobatyczny chińskiego lotnictwa Pierwszy Sierpnia będzie gościł na salonie lotniczym MAKS 2013 w Moskwie. Będzie to pierwszy taki występ chińskich lotników.

Chiński zespół, zwany także Baiyi, wystąpi samodzielnie i wspólnie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Ani chińskie media, ani organizatorzy MAKS 2013 nie podają niestety, który z zespołów akrobatycznych Wojenno-Wozdusznych Sił wystąpi razem z Chińczykami. Będzie to rzadka okazja, aby podziwiać najnowsze produkowane seryjnie chińskie myśliwce J-10. Pierwszy Sierpnia wyruszył do Moskwy z bazy w Tiencinie w ubiegłą niedzielę.

Zespół Baiyi założono w roku 1962. Od tamtej pory występował przed 668 zagranicznymi delegacjami. Chińscy lotnicy dali także ponad 300 pokazów w 100 krajach, jednak wyjazd na MAKS 2013 stanowi kamień milowy w historii zespołu. Będzie to pierwszy występ na tak poważnej imprezie, do tego wspólnie z innym zespołem akrobatycznym. Zdaniem chińskich wojskowych gościnny pokaz w Moskwie ma wzmocnić wzajemne więzi polityczno-militarne i przyczynić się do pogłębienia wzajemnego zaufania.

(ecns.cn)