Spółka inwestycyjna Skyrizon z siedzibą w Pekinie złożyła ofertę kupna ponad połowy udziałów w ukraińskim przedsiębiorstwie Motor Sicz. Ukraińska spółka jest dużym producentem silników lotniczych i ma w ofercie silniki do niemal wszystkich klas statków powietrznych.

Chińczycy złożyli ofertę ukraińskim władzom 7 czerwca. Została ona wstępnie przyjęta 21 czerwca. W tej chwili trwa postępowanie przed ukraińskim urzędem antymonopolowym i według informacji udostępnionych przez chińską spółkę na giełdzie w Szanghaju decyzja powinna zostać ogłoszona po 22 lipca.

Chińczycy używają w tej chwili trzynastu modeli silników wyprodukowanych przez Motor Sicz jeszcze w czasach Związku Radzieckiego i już w czasach niepodległej Ukrainy. Napędzają one ponad 1200 chińskich statków powietrznych. Posiadanie ukraińskiego producenta nie pozwoli tylko obniżyć koszty serwisowania samolotów i śmigłowców, ale przede wszystkim ma pomóc Chinom dogonić światową czołówkę producentów silników lotniczych.

Motor Sicz jest jednym z największych producentów silników lotniczych na świecie, ale jest w nie najlepszej sytuacji z powodu utraty największego rynku zbytu, jakim była Rosja. Z drugiej strony niezadowolenie z potencjalnej transakcji wyrazili już nieoficjalnie Amerykanie, którzy od pewnego czasu wspomagają Ukrainę militarnie i mogą chcieć to wykorzystać do zablokowania transakcji wzmacniającej potencjalnie najgroźniejszego przeciwnika Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: An-225 znowu będzie produkowany

(globaltimes.cn)

Maciej Hypś, Konflikty.pl