Sąd Najwyższy Chile 20 stycznia skazał dwóch emerytowanych generałów za nielegalną sprzedaż i przemyt broni do Chorwacji w 1991 roku. Było to pogwałcenie embarga wprowadzonego przez ONZ dla powstrzymania wojny domowej w byłej Jugosławii.

Generał lotnictwa Vicente Rodriguez i generał wojsk lądowych Hector Letelier zostali skazani wraz z czterema innymi żołnierzami oraz trzema osobami cywilnymi.

Generałowie zostali uznani winnymi nielegalnego eksportu uzbrojenia. Generał Rodriguez został skazany na trzy lata i jeden dzień więzienia, a generał Letelier na cztery i pół roku więzienia, ponieważ dodatkowo został uznany winnym fałszerstwa. Jednocześnie obaj zostali od razu zwolnieni warunkowo.

Kontrabanda była opisana jako pomoc humanitarna dla Sri Lanki i została przechwycona na Węgrzech. Incydent ten spowodował poważny incydent dyplomatyczny w stosunkach z Chile.

W zeszłym roku były prezydent Argentyny Carlos Menem został oczyszczony z zarzutu organizowania przemytu do Chorwacji i Ekwadoru w latach dziewięćdziesiątych.

(defensenews.com)