Chile może być zainteresowane pozyskaniem izraelskich taktycznych pocisków balistycznych LORA. Morska wersja rakiety została pomyślnie przetestowana w czerwcu tego roku.

Morska LORA jest najbardziej niezwykłą wersją systemu: jest to kołowa wyrzutnia lądowa umieszczona na pokładzie statku handlowego. To rozwiązanie ma charakter prowizoryczny, docelowo wyrzutnia ma zostać skonteneryzowana, co umożliwi umieszczenie jej na dowolnej jednostce pływającej mającej odpowiednio dużo miejsca i odpowiedni zapas wyporności.

Według Jane’s Chile już od roku 2000 poszukuje zdolności do przeprowadzania z morza ataków na cele położone w głębi lądu. Po latach prac studyjnych marynarka wojenna uznała, że izraelski pocisk najlepiej spełnia jej wymagania. Niepotwierdzone informacje, które uzyskała agencja, nie mówią o skali ewentualnego zamówienia, jednak ich zdaniem LORA miałaby wejść do służby w pierwszej połowie lat dwudziestych.

Tym samym Chile stałoby się pierwszym południowoamerykańskim krajem zdolnym do przeprowadzenia z morza ataku na kluczowe obiekty na terytorium przeciwnika.

(janes.com)

IAI