Chile i Holandia podpisały list intencyjny w sprawie kupna dwóch fregat typu Karel Doorman należących obecnie do holenderskiej marynarki wojennej. List podpisano w czasie wizyty w Chile wiceadmirała Arie Jana de Waarda, dyrektora holenderskiego urzędu do spraw zamówień obronnych.

Według dowódcy holenderskiej marynarki wojennej, wiceadmirała Roba Kramera, fregaty Zr.Ms. Van Amstel i Zr.Ms. Van Speijk mają być sprzedane Chile odpowiednio w 2024 i 2027 roku. Warunkiem jest wcześniejsze pozyskanie przez Holandię ich następców. Holandia i Belgia prowadzą teraz wspólne postępowanie mające wyłonić nowe fregaty przeznaczone głównie do zwalczania okrętów podwodnych. Według planów mają one wejść do służby w połowie przyszłej dekady.

Chile już teraz wykorzystuje dwa okręty tego typu pozyskane w 2004 roku. Tjer Kiddes i Abraham van der Hulst nazywają się teraz Almirante Riveros (FF-18) i Blanco Encalada (FF-15).

Holandia posiadała w przeszłości osiem fregat typu Karel Doorman. Poza dwoma, które zostaną w przyszłości sprzedane Chile, pozostałe również znalazły zagranicznych nabywców – Belgię i Portugalię. W 2020 roku na wszystkich jednostkach należących do europejskich użytkowników zostaną zamontowane nowe systemy swój-obcy produkcji Thalesa.

Zobacz też: Holandia chce sprzedać Doormana

(navaltoday.com)

US Navy / Jeremy L. Grisham