Według dziennika The Australian w najbliższych dniach zapadnie decyzja o sprzedaży Chile dwóch fregat typu Adelaide. Oba okręty mają zostać przekazane już w przyszłym roku.

Chile prowadzi program modernizacji posiadanych fregat, a jednocześnie zdecydowało o wycofaniu pary okrętów holenderskiego typu Jacob van Heemskerck. Początkowo myślano o zastąpieniu ich dwiema kolejnymi fregatami, również holenderskiego typu Karel Doorman. Szybko jednak uwagę chilijskich decydentów zwróciły wycofywane ze służby jednostki typu Adelaide.

Canberra odniosła się życzliwie do starań Santiago i wytypowała do przekazania HMAS Newcastle (na zdjęciu) i HMAS Melbourne, wycofane ze służby odpowiednio w czerwcu i październiku 2019 roku. W listopadzie chilijski parlament zatwierdził 3,7 miliona dolarów na pokrycie kosztów szkolenia załóg i związanych z nim usług.

Decyzja o sprzedaży fregat spotkała się z krytyką części australijskich ekspertów do spraw bezpieczeństwa. Przekonują oni, że zmodernizowane okręty ciągle prezentują sporą wartość bojową i należałoby je pozostawić w służbie lub przekazać któremuś z państw Azji Południowo-Wschodniej zmagających się z chińską ekspansją na Morzu Południowochińskim. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zainteresowanie zakupem fregat typu Adelaide deklarowała także Polska.

Zobacz też: Stare fregaty i okręty desantowe Royal Navy dla Brazylii i Chile?

(janes.com, theaustralian.com.au)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Jon Dasbach