Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle w towarzystwie innych okrętów wyszedł 21 stycznia z portu w Tulonie. Celem jest wschodnia część Morza Śródziemnego, gdzie będzie realizował operację pod kryptonimem „Foch”. Przez miesiąc będzie tam wspierał działania przeciwko terrorystom.

Przy okazji wyjścia w morze na jego pokładzie pojawili się francuski premier Edouard Philippe i minister sił zbrojnych Florence Parly. Pod koniec lutego grupa lotniskowcowa przejdzie na Atlantyk i weźmie udział w kilku międzynarodowych ćwiczeniach (w tym również na Morzu Północnym). W skład zespołu wychodzącego z Tulonu weszły: zaopatrzeniowiec Var, fregata wielozadaniowa Auvergne typu FREMM w konfiguracji zwalczania okrętów podwodnych, fregata przeciwlotnicza Chevalier Paul, grecka fregata Spetsai i okręt podwodny.

Komponent lotniczy lotniskowca składa się z osiemnastu wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale Marine, dwóch pokładowych samolotów wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye, śmigłowca morskiego NH90 Caïman i dwóch śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Dauphin „Pedro”.

Na różnych etapach do grupy okrętów dołączą zaopatrzeniowce Marne (A630) i Somme (A631) oraz Bretagne (D655) i Normandie (D656) – dwie fregaty wielozadaniowe typu FREMM w konfiguracji zwalczania okrętów podwodnych. Ponadto dołączyły do nich dwie inne fregaty: rakietowa Surcouf (F711) i La Motte-Picque (D645) w konfiguracji ZOP.

Według oficjalnych informacji francuskiego ministerstwa obrony celem operacji „Foch” jest rozmieszczenie grupy lotniskowcowej Charles’a de Gaulle’a w obszarach o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa europejskiego. Ponadto okręty zadbają o utrzymanie operacyjnego zaangażowania francuskiej marynarki wojennej w walkę z terroryzmem i pogłębienie poziomu interoperacyjności z marynarkami partnerów europejskich i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z praktycznego punku widzenia Charles de Gaulle i komponent towarzyszący ma stanowić istotne wsparcie dla operacji „Chammal” (nazwa wzięła się od słowa „szamal”, północno-zachodniego wiatru wiejącego nad Irakiem i innym państwami Zatoki Perskiej). Francuska operacja trwa formalnie od 19 września 2014 roku.

Zobacz też: Francja pracuje nad projektem superlotniskowca

(navyrecognition.com, navalnews.com, defense-aerospace.com)

Marine Nationale