Po raz pierwszy od pięciu lat w Garnizonie Catterick pojawiły się czołgi Challenger II. 4. Brygada Zmechanizowana przeprowadza się tam z obecnej bazy w niemieckim Osnabrücku, gdzie spędziła ostatnie 27 lat, a przeprowadzka stała się największą od ponad czterdziestu lat operacją przerzutu brytyjskich wojsk.

W tym tygodniu do Cattericku w hrabstwie North Yorkshire przybyło piętnaście czołgów Challenger II w towarzystwie bojowych wozów piechoty Warrior i dziesiątek mniejszych pojazdów gąsienicowych.

Aby nowa załoga garnizonu mogła się tam pomieścić, wydano 330 milionów funtów na rozbudowę infrastruktury, w tym na blisko dwa tysiące łóżek, nową mesę oficerską oraz ośrodek sportowy. Z bazy wyprowadza się w tym samym czasie 19. Lekka Brygada, która jednak jest mniej liczna, a tym samym liczebność załogi wzrośnie o około sześćset osób i przekroczy dziewięć tysięcy.

Mówi brygadier Julian Free, dowódca 4. BZmech:

„Co prawda ciężko jest nam opuszczać Garnizon Osnabrück, gdzie mocno związaliśmy się z lokalną społecznością i zdobyliśmy wielu przyjaciół, ale cieszymy się, że przybywamy do Cattericku, który zajmuje ważne miejsce w sercach 4. Brygady Zmechanizowanej, gdyż znajduje się blisko regionów będących tradycyjnym obszarem rekrutacji jej żołnierzy. Dlatego też dla wielu będzie to dosłownie jak powrót do domu. Z niecierpliwością oczekujemy mieszkania w otoczeniu pięknego krajobrazu North Yorkshire i budowania silnych więzów z tutejszą ludnością.”

Ponieważ brygada ma za sobą wymagające wyjazdy i do Iraku, i do Afganistanu, w ojczyźnie żołnierze skupią się na odpoczynku, spędzaniu czasu z rodzinami i przyjaciółmi i szeroko pojmowanym odbudowywaniu formy psychicznej. Następny cykl treningowy rozpocznie się w styczniu 2009 roku.

(mod.uk)