Przedstawiciele amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej odpierają obawy, że śmigłowiec CH-53K może nie osiągnąć wstępnej gotowości operacyjnej w wyznaczonym terminie. Zgodnie z harmonogramem gotowość powinno to nastąpić w 2019 roku.

W czasie konferencji prasowej przedstawiciele USMC odnieśli się do ujawnionego raportu Pentagonu, w którym zawarto informację, że w śmigłowcu wykryto tysiąc usterek, które grożą ośmiomiesięcznym poślizgiem w realizacji harmonogramu. Określili go jako „przeterminowany”.

– Widzieliście CH-53K latającego w czasie ILA. Czy śmigłowiec wyglądał wtedy jakby miał tysiąc usterek? – pytał odpowiedzialny za program CH-53K pułkownik Hank Vanderborght. – Poszczególne terminy mogą ulec przesunięciu, ale zgodnie z planem w 2018 roku otrzymamy pierwszy egzemplarz seryjny, a wstępna gotowość operacyjna będzie uzyskana do grudnia 2019 roku.

Wstępna gotowość operacyjna jest zdefiniowana w tym przypadku jako posiadanie czterech śmigłowców, które mogą być wysłane na misję zagraniczną wraz z wyszkolonymi załogami i mechanikami.

Pułkownik Vanderborght dodał, że poza pierwszym egzemplarzem produkcyjnym prezentowanym na ILA cztery prototypy uczestniczą w badaniach w locie, a jeden w próbach naziemnych. Ponadto czternaście śmigłowców znajduje się w różnych stadiach produkcji. Na osiem z nich już podpisano kontrakt, a pozostałe są budowane na własny koszt producenta, który spodziewa się rychłego podpisania umowy na te maszyny.

Zobacz też: CH-53K najdroższym seryjnym śmigłowcem na świecie?

(janes.com)

US Marine Corps / Lance Cpl. Molly Hampton